Msn Skype Oldu

Msn Skype Oldu

Msn'de Büyük Değişim

Geçmişten günümüze kadar Msn proğramında ne gibi değişiklikler oldu, neler değişti, ne gibi yenilikler geldi. Msn'in günümüzdeki durumu nedir? Msn kullanıcıları bu değişiklikler hakkında neler düşünüyor, hepsini bu makalemizde ele alacağız.

Msn 99'lu yılların başında dünyadaki varlığına başladı. Ancak biz bu varlıktan pekte erken haberdar olamadık. İnternet dünyasının yaygın olmadığı o yıllarda Türkiyede internet sitelerin sayısı bile çok azdı. Neyse ki 2003 yılında Türkiye'ye adımını atmayı başaran Msn, ülkede global ve internet haberleşmeciliğindeki büyük bir boşluğu doldurmayı başardı.

Geldiği yıllarda Mirc ve benzeri chat proğramları dışında neredeyse hiç haberleşme portalı bulunmayan ülkemizde Msn'in gelişi adeta köklü bir değişikliği de beraberinde getirdi. Çok kısa sürede gelişmiş sohbet siteleri açılmaya başladı. Bunların başında da İngiliz merkezli olan Xat sitesi geliyordu. Aslına bakarsanız bu tür sitelerin sayesinde de Msn'in gelişimi daha da hızlandı. Yabancılarla diyaloga giren Türkler, gittikçe Msn'e daha çok adapte olmaya başladı. Sonra herkesin bir Msn hesabı açması neredeyse adet haline geldi.

Günümüzde nasıl ki facebook artık kimlik gibi vazgeçilmez bir varlık olduysa, o zamanlarda Msn hava gibi su gibi vazgeçilmez bir haberleşme aracıydı. O günün şartlarına göre görüntülü görüşme, sesli konuşmalar bize imkansız geliyorken Msn sayesinde bunları kolayca yapar olduk.

2003'lü yıllardan 2007'lere gelindiğinde Msn artık zirve noktasına ulaşmıştı. Dünya çapında 300 milyon aktif üyesi bulunduğu söyleniyordu. O zaman boyunca Msn benzeri bir çok haberleşme aracı ortaya çıktı fakat piyasada çok tutunamadı.

2008'de facebook birden bire ortaya çıktı ve beraberinde aldığı bir çok ödülle tüm otoriteler tarafından en iyi sosyal arkadaşlık sitesi olarak işaret edildi. Bir sene içerisinde üye sayısı öyle bir artış gösterdi ki artık neredeyse bütün internet kullanıcılarının hatta, interneti olmayıpta ayda yılda bir internete giren kişilerin bile facebook hesabı olmaya başladı. Msn proğramının sonunun başlangıcı da burada başlamış oldu.

Facebook'un ani yükselişinden sonra yıkılmasada büyük sarsıntı geçiren Msn, bir kaç sene sonra sadece facebooka kaydolurken kullanılan bir mail aracı olarak kullanılmaya başlandı. Özellikle facebookun 2010'dan sonra görüntülü konuşma özelliğini entegre etmesi, Msn'in hazin sonu oldu.

O günlerde Msn söz konusu düşüşün farkındaydı. Aynı zamanlarda Skype'de iyi bir çıkış yakalamış ve piyasaya ağırlığını koymuştu. Microsoft Msn proğramının bu düşüşünden rahatsız olmuş olacak ki, artık yeni bir arayış içine girerek, Skype'ye göz koymuştu. Ebay'dan uzun pazarlıklar sonucu satın alınan Skype günümüzde son derece önemli bir haberleşme aracı olarak kullandığımız Msn'in yeni halini almış oldu.

Siz halen Skype'ye kaydolmadıysanız anasayfamıza gelerek ya da buraya tıklayarak kayıt sayfasına gidebilirsiniz. Ayrıca Msn kapansada mail olarak kullananlara hizmet vermeye devam etmektedir. Siz de sadece mail olarak kullanmak istiyorum diyorsanız buradan kaydolun ve yeni mailinizi açın.

Msn'nin hikayesini sizlere biraz öyküleştirip anlatmak istedim, güzel olduğu kanısındayım. Msn artık zihinlerimizde bir efsane olarak kalıcak. Anılar, eski aşklar, arkadaşlıklar ve daha neler neler... Gelecek nesil bu tatlı anılardan yoksun büyüyecek diyip dramatize de etmenin anlamı yok tabi... Yorumlarınızı bekliyorum, takipte kalın.
Tepkiler:
Categories: , ,

2 yorum:

  1. selam, skype hesabını yükledim ama hiç bir seçenekde beni tanımıyor ve hesabınızı başka biri kullanıyor diyor , yeni hesap açmama rağmen bile skype üzerinden yinede bir türlü skype açılmıyor bunun neden yaptığını sizlerden öğrenmek istiyorum.... teşekkür ederim.

    YanıtlaSil

İstatistik

Önemli:Skype resmi web sitesi skype.com adresidir.
2013 - 2014 skype kaydol